Historia szkoły

Pierwsze historyczne wzmianki o istnieniu szkoły w Papowie Biskupim sięgają XVII w. Wiadomo, że nauka odbywała się przy parafii, a wiedzę zdobywali głównie chłopcy. Pierwsza świecka, szkoła na terenie naszej gminy powstała prawdopodobnie w XIX w. , gdy władze zaborowe wprowadziły przymus szkoły.
     W latach 1945-1966 lekcje odbywały się w budynku, w którym obecnie znajduje sie ośrodek zdrowia.

*Na podst.: W. Rozynkowski, "w zarys dziejów Papowa Biskupiego.", Papowo Biskupie 1996 r.

Gimnazjum w Papowie Bisk. istnieje od 1999 r. Sam budynek szkoły jest dużo starszy. Powstał w 1966 r.  z okazji dochodów tysiąclecia państwa polskiego. Mieściła się w nim szkoła podstawowa. Po reformie oświaty w 1999 r. przekształcono ją w gimnazjum. 15 V 2008 r. odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia Noblistów Polskich.
     Dziś nasze gimnazjum liczy ok. 200 uczniów i 20 nauczycieli. Szkoła wyposażona jest w nowoczesną pracownię multimedialną, tablicę interaktywną, pracownie przedmiotowe. Odbywają się zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań, aktywnie też toczy się życie sportowe i kulturalne.

Anna Rejman-Wajda